TUKY A OLEJE

od autora: | 16. októbra 2020

Tuky a oleje sú stavebné a zásobné látky. V rastlinách vznikajú pravdepodobne už pri fotosyntetickej asimilácii z cukrov. V bunkách ostávajú v tvare nápadných kapôčok. Obsahujú ich hlavne zásobné orgány, ako semená a plody.

Chemicky sú zlúčeninami glycerínu (glycerolu) s mastnými kyselinami. V rastlinnej ríši sa prevažne tvoria oleje (napr. olivový, slnečnicový a iné), v živočíšnej zase tuky (bravčová masť, hovädzí loj, maslo). Nesprávnym a dlhým skladovaním (na voľnom vzduchu, vo vlhku a najmä na svetle a teple) nastáva rozklad mastných kyselín a ich okysličovanie, drogy zatuchnú, dostávajú nepríjemný zápach a chuť a sú nepoužívateľné.

Liečebné použitie týchto obsahových látok je dosť rôznorodé. Zväčša sa používajú ako prostriedky pôsobiace preháňavo, alebo ako základné suroviny na ďaľšie prípravky: do mazadiel, injekcií, čapíkov, mastí, …

Drogy poskytujúce oleje sú napr. olivové plody, ľanové, ricínové a slnečnicové semená.

Do tejto skupiny patria aj chemicky príbuzné vosky, ktoré chránia rastlinný organizmus proti prenikaniu vody a proti vysýchaniu, ako aj fytosteroly, pozoruhodné pre blízky vzťah k hormónom.


Print Friendly, PDF & Email

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *