TRIESLOVINY

od autora: | 6. septembra 2020

Triesloviny sú chemicky nejednotné látky, niektoré glykozidického charakteru. V rastlinných bunkách vznikajú hlavne z cukrov (glycidov). Sú látkami stavebnými, zásobnými a ochrannými. Bývajú rozpustené v bunkovej šťave alebo sústredené v osobitných dutinkách cytoplazmy buniek, v tzv. trieslovinových vakuolách. Najviac sa vyskytujú v bunkovej šťave chorých alebo činnosťou parazita podráždených buniek (napr. v dubienkach). Hojné sú v bunkovej šťave kôr (napr. dubovej). Na vzduchu sa okysličujú a rozkladajú. Preto drogy s obsahom trieslovín treba správne skladovať. Veľmi ľahko sa zlučujú so soľami železa, s ktorými sa zrážajú na zlúčeniny čiernomodrej alebo čiernozelenej farby. Pri zbere (najmä kôr) musíme preto používať nehrdzavejúce nástroje.

Tiesloviny zrážajú živočíšne bielkoviny, čo sa využíva v garbiarstve pri spracúvaní koží. Pretože vyvolávajú sťahy svalstva a vlásočníc a tým bránia prenikaniu škodlivín do krvného obehu, možno ich použiť na zastavenie alebo zmiernenie krvácania a hnačiek. Rovnako dobre zrážajú alkaloidy, preto ich možno veľmi dobre použiť ako protijed pri otravách alkaloidmi. Trieslovinové kúpele znižujú vylučovanie potných žliaz.

Protibakteriálny a protivírusový účinok trieslovín je predmetom veľmi starostlivého vedeckého skúmania.

Trieslovinové drogy sú napr. dubová kôra (naša najdôležitejšia trieslovinová droga), plody čučoriedky, podzemok nátržníka rovného, stavikrvu hadieho koreňa, krvavca lekárskeho, orechové listy, vňať jablčníka, ľubovníka, repíka, stavikrvu vtáčieho, dubienky, …


Print Friendly, PDF & Email

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *