Tráviaca sústava

od autora: | 7. februára 2022
tráviaca sústava

Tráviaca sústava sa skladá z tráviaceho traktu, trubice dlhej asi 7 metrov a siahajúcej od úst po análny otvor, a z pridružených orgánov. Potrava sa trávi a makroprvky (sacharidy, bielkoviny a tuky) sa rozkladajú na jednotlivé zložky.

 • Ústa – zuby a jazyk drvia potravu a premiešavajú ju so slinami.
 • Slinné žľazy – Tri páry slinných žliaz uvoľňujú sliny. Slinné enzýmy začínajú tráviaci proces, rozkladajú škrob na jednoduché cukry.
 • Pažerák – Táto svalová trubica spája hltan so žalúdkom. V spodnej časti je kruhový zvierač (sfinkter), ktorý sa uvoľní, aby vpustil potravu do žalúdka.
 • Žalúdok – je svalový vak. Žalúdočné (gastrické) šťavy obsahujú kyselinu a enzýmy. Žalúdočná kyselina usmrcuje väčšinu baktérií a enzýmy začínajú rozkladať bielkoviny na aminokyseliny.
 • Pečeň – tvorí žlč, tráviacu šťavu. V pečeni sa upravujú a skladajú živiny a rozkladá alkohol a iné toxín.
 • Žlčník – v žlčníku sa hromadí žlč a uvoľňuje sa do dvanástnika.
 • Pankreas (podžalúdková žľaza) – produkuje silné tráviace šťavy, ktoré neutralizujú žalúdočnú kyselinu.
 • Tenké črevo – tento najdlhší úsek tráviaceho traktu je dlhý asi 5 metrov a pozostáva z dvanástnika, lačníka a bedrovníka. Výstelka tejto úzkej, husto naskladanej trubice má množstvo záhybov s miliónmi mikroskopických výbežkov, ktoré spolu vytvárajú obrovskú absorpčnú plochu.
 • Hrubé črevo – tento úsek tráviaceho traktu dosahuje dĺžku asi 1,5 metra a skladá sa zo slepého čreva, kolóna a konečníka. Je širší ako tenké črevo a vnútorný povrch nie je taký zriasený.
 • Apendix (červovitý prívesok) – slepo zakončená trubička vystupujúca zo slepého čreva. Zdá sa, že u ľudí nemá nijakú tráviacu funkciu.
 • Konečník – skôr než sa stolica vylúči análnym otvorom, hromadí sa v konečníku.

Zlepšovanie trávenia a kombinovania potravín

Ak zabezpečíte, že vaše telo potraviny dokonale strávi, znížite tým ich neznášanlivosť. Medzi jednoduché zásady, ktoré môžete podniknúť na zlepšenie trávenia, patria:

 • Dôkladne jedlo požuť – žutím sa potrava premiešava so slinami, ktoré obsahujú enzým spúšťajúci trávenie škrobnatých potravín, ako je chlieb, zemiaky, ryža a cestoviny. Zároveň rozdrobuje potravu, čím zväčšuje povrch, na ktorý môžu pôsobiť tráviace šťavy a enzýmy. Skôr než jedlo prehltnete, mali by ste ho rozžuť na krém.
 • Vyhýbať sa výdatným jedlám – čím je jedlo výdatnejšie a čím viac ho je, tým viac zaťažuje tráviacu sústavu. Preto malé porcie jedla konzumované často znižujú riziko porúch trávenia.
 • Vyhýbať sa pitiu počas jedla – niektorí ľudia majú vo zvyku piť tekutiny počas jedla, lebo sú presvedčení, že to pomáha „spláchnuť potravu“. V skutočnosti je to však naopak. Zapíjaním jedla sa riedi kyselina a enzýmy, ktoré sú zodpovedné za trávenie, a nijako to nenapomáha proces trávenia. Stručne zhrnuté, piť by ste mali medzi jedlami, nie počas jedenia.
 • Správne kombinovať potraviny – bielkoviny a škroby sú z chemickej stránky veľmi odlišné a v črevách ich trávia iné enzýmy. Bielkoviny sa spočiatku rozkladajú v kyslom, škroby v zásaditom prostredí. Neschopnosť tráviacej sústavy zvládnuť kombinácie bielkovín a škrobov môže viesť k poruchám trávenia. Cieľom správneho kombinovania potravín je vyhnúť sa miešaniu bielkovín a škrobov v tom istom jedle. To znamená jesť buď bielkoviny, alebo škroby spolu s potravinou, ktorá je „neutrálna“, teda nie je ani bielkovina, ani škrob.

Medzi zdravé jedlá patria napríklad: mäso alebo ryba so šalátom alebo zeleninou inou ako zemiaky; zeleninové karí a ryža; pečené zemiaky, ratatouille a šalát; dusené mäso so zeleninou a sendvič s avokádovým šalátom. Kombinovanie podľa tohto vzoru môže priniesť obrovskú úľavu ľuďom s poruchami trávenia a zvýšiť šancu na úplné a rýchle rozloženie potravy. Môže znížiť aj riziko potravinovej precitlivenosti a často veľmi účinne pomáha zmierniť príznaky ako nafukovanie, poruchy trávenia a reflux žalúdočnej kyseliny.

Print Friendly, PDF & Email

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *