FYTOTERAPIA OČAMII LEKÁRA VII.

od autora: | 24. augusta 2021

KRVÁCANIE / KRVOTVORBA

Krvácanie

Kedysi sa rastlinnými drogami liečili skoro všetky krvavé ochorenia. Netreba zdôrazňovať, že dnes pri krvácaní do žalúdka (stomachus, ventrikulus) alebo črevá (intestinum, enteron) nestrácame drahocenný čas pripravovaním trieslovinového odvaru (ktorý by pri silnejšom krvácaní i tak nepomohol), ale postihnutého urýchlene dopravíme do nemocnice, kde možno vykonať okamžitý zásah a doplniť stratenú krv transfúziou. Pri krvácaní z pľúc (pulmo) platia tie isté zásady, iba s tým rozdielom, že zákrok je obyčajne ešte naliehavejší. Chorobné krvácanie z rodidiel musí rovnako vyšetriť odborník.


Krvotvorba

Z chorôb krvotvorby je pomerne častá málokrvnosť – anémia. Jej príčin môže byť niekoľko. Lekár cielenou liečbou zasahuje na tom úseku zložitých biochemických dejov, na ktorom je tvorba krvi porušená. Anémia môže byť aj druhotná, len ako vedľajší príznak inej choroby. V takom prípade, prirodzene, je potrebné odstrániť hlavnú príčinu.

Pri súčasnej slabosti sa podávajú roboranciá. Ak sa dostaví aj nechuť do jedenia, odporúčame piť nesladený odvar zo zmesi archangelikového a bedrovníkového koreňa (Radix angelicae, Radix pimpinellae), vňati zemežlče (Herba centaurii), benediktu (Herba cardui benedicti), žihľavy (Herba urticae), listov medovky (Folium melisae), ríbezle čiernej (Folium ribis nigri), koreňov alebo vňati čakanky a púpavy (Radix seu Herba cichorii et taraxaci).


Print Friendly, PDF & Email

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *