FYTOTERAPIA OČAMI LEKÁRA IX.

od autora: | 20. septembra 2021
tvár

KOŽNÉ CHOROBY

Liečba chorôb kože (ako aj všetkých ostatných chorôb) sa musí zamerať na vyvolávajúcu príčinu. Zdravý organizmus má veľkú reparačnú schopnosť.

Poruchy kožného krytu (poranenia, odreniny) sa zvyčajne po bežnom očistení a dezinfekcii (hydrogénom) zahoja bez ďaľších zásahov.

Na zmiernenie niektorých zápalových kožných reakcií je vhodná kombinácia silicových drog, ktoré pôsobia dezinfekčne spolu so slizovými, ktoré zmäkčujú, a trieslovinovými (antiflogistiká).

Dobrým príkladom takéhoto čaju je zmes, ktorá obsahuje liečivé rastliny ako: kvet rumančeka a myšieho chvosta s obsahom éterických olejov; vňať alchemilky a ľubovníka, ktoré majú triesloviny so silicami; zmäkčujúco tu pôsobí vňať pyšteka; slezové listy a lopúchový koreň má sliz aj triesloviny; koreň (alebo vňať) vlkovca urýchľuje hojenie, najmä však koreň kostihoja, ktorý pôsobí slizom, trieslovinou aj éterickým olejom. Táto zmes sa osvedčuje nielen pri kožných zápaloch, ale aj pri nehojacich sa hnisavých ranách, ako sú vredy predkolenia, … Niekedy stačí omývať postihnuté miesto na koži odvarom z repíka.

Zmäkčujúca zmes: 1 diel rumančekového a ibišových a slezových listov (Flos chamomillae vulgaris 200 g, Folium althaeae 200 g, Folium malvae 200 g), 2 diely celých ľanových semien (Semen lini – totum 400 g). Na prípravu obkladov (ad cataplasma) sa používajú drogy hrubo práškované.


Print Friendly, PDF & Email

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *