FYTOTERAPIA OČAMI LEKÁRA VIII.

od autora: | 6. septembra 2021
pohyb

CHOROBY POHYBOVÝCH ÚSTROJOV

Medzi neodborníkmi sa všetky kĺbové bolesti zvyčajne označujú ako „reumatické“ a podľa toho sa hľadá liek „proti reume“. Prirodzene, to je veľmi nesprávne, pretože bolesti v kĺboch môžu byť pri celkom odlišných ochoreniach, ktoré okrem spoločnej kĺbovej bolesti nemajú medzi sebou nijaký súvis.

Ak chce lekár správne liečiť „lámku“, musí zistiť, čo ju zaviňuje. Okrem skutočnej reumatickej horúčky (ktorá vzniká po angíne), môže to byť príznak chronickej deformujúcej reumy, ale aj prejav miestneho poškodenia zhybu, mechanického opotrebovania, nezápalovej artrózy, práve tak, ako bolesti pri chrípke, či inom infekčnom ochorení.

Často sú bolesti v priebehu kostí (os) zavinené nervovými chorobami, prípadne mechanickým stlačením nervových koreňov, ako je to pri niektorých druhoch neuralgií, napr. pri tzv. lumboischiase.

V mnohých prípadoch sú bolesti nôh zavinené klesnutou klenbou chodidla. Takéto bolesti sa odstránia pri nosení vhodných ortopedických vložiek aj bez užívania liekov.

Na zápalové zhybové ochorenia, popri množstve účinných preparátov, dobre pôsobia drogy s obsahom glykozidu salicínu (vrbová kôra). Pôsobia protizápalovo, protibolestivo a potopudne. Užívajú sa v zmesi s močopudnými drogami.

Pri nezápalových ochoreniach sa používajú mazadlá s drážidivými éterickými olejmi, ktoré sa vtierajú do kože bolestivého zhybu, čím spôsobujú (reflexnou cestou) jeho lepšie prekrvenie a zvýšenú látkovú premenu. (Antireumatiká.)


Print Friendly, PDF & Email

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *