FYTOTERAPIA OČAMI LEKÁRA VI.

od autora: | 16. augusta 2021
ovocie

SRDCE A CIEVY

Najúspešnejší boj proti chorobám srdca a ciev spočíva v ich predchádzaní – prevencii. Riadna životospráva s rovnováhou duševnej a telesnej činnosti (popri vhodnej výžive) je základnou podmienkou výkonnej obehovej sústavy. V správnej výžive majú rastliny čestné miesto ako popredná zložka potravy.

Predchádzanie chlopňovým chybám srdca je aj v správnej liečbe angín, z ktorých vznikajú. Preto sa majú zápaly v hrdle vždy zveriť lekárovi.

V civilizovaných krajinách je veľmi rozšírenou chorobou vápenatenie tepien – artérioskleróza. Najviac ohrozuje, ak sú postihnuté tepny srdca a mozgu. Táto choroba, ak sa vyskytne v mladšom veku, je zväčša zavinená chybnou životosprávou, premastenou stravou, sedavým spôsobom života a duševným prepínaním – obyčajne za účasti niektorých škodlivín, hlavne nikotínu a alkoholu. Nadbytok cholesterolu v potrave (najviac sa nachádza v živočíšnych tukoch, vo vnútornostiach zvierat a vo vaječnom žĺtku) spôsobuje jeho ukladanie do tepnových stien. Vápenatenie takto postihnutých tepien nastáva druhotne. Takéto steny sú drsnejšie, ľahšie sa v nich môže zraziť krv (tzv. trombóza). Postihnutá tepna je menej pružná. Ak sa po námahe alebo rozčúlení náhle zvýši krvný tlak, tepna môže ľahko prasknúť a spôsobiť napr. krvácanie do mozgu.

Účinným prostriedkom v prevencii artériosklerózy je striedma životospráva a nezáhaľčivý, optimistický spôsob života. V potrave má byť nadbytok vitamínu C, ktorého je najviac v čerstvej surovej zelenine a ovocí. V zimných mesiacoch je dôležitým zdrojom vitamínu C šípkový čaj, prípravky z čiernych ríbezlí (nealkoholické), chren, cibuľa, cesnak, … V liečbe majú dôležité miesto aj rastlinné látky (antisklerotiká).

K vápenateniu tepien sa pridružuje vysoký krvný tlak. Vyskytuje sa však vysoký krvný tlak aj bez artériosklerózy a opačne. Popri lekárskych kontrolách a užívaní liekov je dôležitá prísna životospráva a stravovanie ako pri artérioskleróze. Z rastlín, okrem drog proti vápenateniu, podávame aj tie, ktoré znižujú krvný tlak (vazodilatanciá). Ak je vhodné znížiť množstvo obiehajúcej tekutiny, užívajú sa aj močopudné drogy (napr. chabzdový, ligurčekový, petržlenový koreň, plody borievky). Pod lekárskym dozorom sa môže užívať aj ruta, ktorá glykozidom rutínom zabraňuje lámavosti ciev. Túto látku podávame aj vo forme farmaceutických prípravkov (Rutin, Ascorutin, Rutophyllin). Traduje sa aj pridávanie hemostyptík.

Pri začínajúcom vápenatení tepien spojenom s vyšším krvným tlakom možno použiť čajovinu v tejto kombinácii: hlohové kvety, príp. aj s listami (Flox, Folium cum flore crataegi), koreň alebo vňať ihlice tŕnistej (Radix seu Herba ononidis), vňate imela (Herba visci), komonice (Herba meliloti), ľubovníka (Herba hyperici), myšieho chvosta (Herba millefolii), prasličky (Herba equiseti), paliny dračej (Herba dracunculi), pastierskej kapsičky (Herba bursae pastoris), jahodové listy (Folium fragariae), mätové listy (Folium menthae piperitae), koreň alebo listy púpavy (Radix seu Folium taraxaci), vo forme odvaru, ktorý sa pije nesladený nalačno v množstve najviac tri dcl za deň. Na zvýšenie účinku možno na noc užívať aj cesnak.

Ťažšie poruchy srdcovej činnosti pri srdcovej nedostatočnosti (insuficiencii), najmä pri zlyhávaní krvného obehu, okrem pokoja a diéty (s obmedzovaním soli a tekutín) liečia sa hlavne rastlinnými liekmi. Sú to veľmi účinné glykozidy, ktoré z dôvodov presného dávkovania podávame v priemyselne vyrobených, kontrolovaných farmaceutických prípravkoch. Jednotlivé glykozidy sa od seba líšia rôznymi stupňami účinku na srdcový sval. V takomto prípade podávanie čajov je nevhodné už aj preto, že treba veľmi obmedziť prívod akejkoľvek tekutiny.

Vodnatieľka je ľudový názov pre stav, keď je organizmus chorobne presiaknutý prebytočnou tekutinou, ktorá je nielen v podkožnom tkanive, ale aj v telesných dutinách (v bruchu a pohrudničných dutinách). Aj keď je tento chorobný príznak najčastejšie pri pokročilom zlyhávaní srdcovej činnosti, môže sa vyskytnúť aj pri celkom odlišných ochoreniach, ako sú poruchy obličkovej činnosti, stvrdnutie pečene, … Nemožno preto hovoriť o „lieku proti vodnatieľke“, lebo tá je len následok základného ochorenia.

Podľa príčiny, z ktorej vzniklo zadržiavanie vody v organizme, podávame účinné látky obyčajne v koncentrovanej podobe. Neodporúčame zbytočnú tekutinu ani v liečivých čajoch.


Print Friendly, PDF & Email

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *