FYTOTERAPIA OČAMI LEKÁRA V.

od autora: | 2. augusta 2021
čaj - tea

DÝCHACIE ÚSTROJE

Pri liečbe chorôb dýchacích orgánov využívame rastlinné drogy, najmä pri infekčných zápaloch dýchacích ciest. Treba však zdôrazniť, že na streptokokové nákazy (napr. hnisavú angínu) nestačí kloktanie (ktoré môžeme použiť len ako pomocnú liečbu), ale nevyhnutná je liečba účinnými antibiotikami, aby choroba nezanechala ťažké nevyliečiteľné následky na srdci alebo obličkách.

Pri zápaloch horných a dolných dýchacích ciest si organizmus pomáha obranou proti infekčným škodlivinám v mieste napadnutia, ako aj v celom organizme tým, že škodlivinu vylučuje. Ak chceme liečebne zasiahnuť, musíme posilňovať tieto prirodzené zariadenia.

Pri liečbe nekomplikovaných zápalov horných ciest dýchacích, keď potrebujeme výdatnejšie vykašliavanie, robí nám dobrú službu, okrem iných kombinácií, aj táto zmes: prvosienkový a lipový kvet (Flos primulae, Flos tiliae), kvet alebo list podbeľa (Flos seu Folium farfarae), vňať pamajoránu (Herba origani), pľúcnika (Herba pulmonariae), skorocelové a fialkové listy (Folium plantaginis, Folium violae odoratae). Čaj pijeme teplý, sladený (medom), spravidla jednorazovo za šálku večer.

Podľa druhu ochorenia musí odborník posúdiť, ktorú reakciu organizmu treba tlmiť a ktorú posilňovať. Pri hroziacom krvácaní z pľúc alebo pri zápale pohrudnice musíme kašeľ tlmiť (antitusiká). V iných prípadoch napomáhame ľahšie vykašliavanie zriedením výlučkov (hlienu). Z toho vidno, že nemožno dať „liek proti kašľu“, kým sa nezistí jeho príčina. Lekár musí meniť lieky niekedy aj v priebehu tej istej choroby. Pri rôznych chorobách dýchadiel je plán liečby od začiatku celkom odlišný.

Lepšie vylučovanie ochranných hlienov v prieduškách (bronchus) ovplyvňujeme rozličným spôsobom. Cez sliznicu žalúdka pôsobíme reflexom vracania, ktoré nervovou cestou spôsobí vylučovanie sekrétov v prieduškách. Pravda, dráždenie nesmie byť také silné, aby pacient mal pocit nevoľnosti (takto účinkuje napr. koreň fialky voňavej). Dráždenie stien žalúdka nesmie trvať dlhší čas, lebo znižuje chuť do jedenia a pri chorobách žalúdka nie je ani vhodné.

Cez žalúdočnú sliznicu pôsobia aj saponínové drogy. Na rozdiel od predchádzajúcich nezhoršujú natoľko chuť do jedenia. Znižovaním povrchového napätia rozrušujú ochranné hlieny, čím odokryjú povrchové bunky a vystavia ich priamemu dráždeniu. Vo veľkých dávkach však vyvolávajú vracanie a spôsobujú krvácanie zo žalúdkovej sliznice. Ak by sa saponíny dostali vo väčšom množstve do krvi, mohli by spôsobiť rozpad červených krviniek. Preto má lekár rozhodnúť, ako ich užívať.

Drogy s éterickými olejmi sa vylučujú aj cez výstelku (epitel) dýchacích ciest, v ktorých miernym dráždením vyvolávajú výdatnejšie vylučovanie sekrécie. Dezinfekčnými vlastnosťami pomáhajú v boji proti infekcii priamo v mieste napadnutia. Okrem ostatných patrí do tejto skupiny aj kuchynská cibuľa. (expektoranciá)

Ihličiny obsahujú terpentínový olej, ktorý dezinfikuje a uľahčuje vykašliavanie. Ale pozor! Neodborné užívanie terpentínovej drogy môže spôsobiť ťažké poruchy obličiek, príp. nervovej sústavy. Podobne účinkuje aj terpentín, ktorý sa do organizmu dostane cez kožu (vtieraním) alebo pri vdychovaní (inhalácii).

Na výsledok liečby vážnejších chorôb dýchacích orgánov, ako je pľúcna tuberkulóza, zápal pľúc, priedušková astma, … majú rastliny podporný vplyv len popri odbornej základnej liečbe (antiftiziká, antiastmatiká, …).

Zmes: Lichen islandicus (50 g), Radix althaese (150 g), Herba thymi (50 g), Fructus anisi vulgaris (50 g), Flos malvae (50 g), Flos verbasci (50 g), Folium althaeae (450 g) – 1 diel islandského lišajníka, po 3 diely koreňa ibiša lekárskeho a sladkého drievka, po 1 diele vňate materinej dúšky obyčajnej, plodov bedrovníka anízu a slezového i divozelového kvetu, 9 dielov ibišového listu.

Sprievodným zjavom niektorých infekčných chorôb dýchacích ciest (ale aj infekcií iných orgánov) je horúčka. Je prejavom boja organizmu s cudzorodou látkou, najčastejšie s jedmi mikroorganizmov. Preto zníženie nevysokej horúčky „za každú cenu“ nie je naším cieľom. Lenže vysoké teploty, ktoré vysiľujú organizmus a kladú veľké nároky na obehovú sústavu, usilujeme sa vhodne znížiť. Protihorúčkový účinok majú viaceré druhy rastlín (antipyretiká), ale najúčinnejšia je vŕbová kôra. Podľa vzoru jej glykozidu salicínu vyrába farmaceutický priemysel účinné salicyláty, napr. Acylpyrin. Mnohé drogy znižujú teplotu výdatným potením (diaforetiká). Vo väčšine prípadov sú účinné aj chladné zábaly. Najdôležitejšie je šetriť organizmus od telesnej a duševnej námahy, nepodávať ťažko stráviteľné jedlá ani alkoholické nápoje. Chorému prospejeme, ak mu dávame hojnosť prirodzeného vitamínu C (napr. šípkový čaj, citróny, …)


Print Friendly, PDF & Email

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *