FYTOTERAPIA OČAMI LEKÁRA IV.

od autora: | 20. júla 2021
teplý čaj

Obličky a močové cesty

Správna činnosť obličiek (ľadvín) má dôležitú úlohu pri udržiavaní rovnováhy elektrolytov (kyselín, zásad, solí) a tekutín vo vnútornom prostredí organizmu, ale aj pri odstraňovaní odpadových škodlivých látok. Preto je potrebné dbať, aby sa tento citlivý orgán nepoškodzoval alkoholom a nadbytkom silných dráždivých pokrmov a nápojov.

Infekcie v močových cestách liečime predovšetkým rýchle účinkujúcimi protibakteriálnymi liekmi (antibiotiakami a chemoterapeutikami). Z pomocných liekov (aby sa škodliviny lepšie vyplavovali) podávame liečivé čaje s močopudným účinkom (diuretiká, urologiká). Prietržník (Herniaria L.) nezvyšuje množstvo moču, ale koncentráciu odpadových látok a močoviny. Aj tu treba zdôrazniť, že nie je ľahostajné, pri ktorom ochorení močových ciest sa čaj podáva. Pri prudkom zápale obličiek (glomerulonefritíde) by podanie akejkoľvek močopudnej drogy mohlo byť pre pacienta osudné.

Zastavenie močenia pri zväčšenej predstojnici (prostate) vyžaduje odborný chirurgický zákrok, a nie močopudné čaje, lebo tu je porucha v odtoku moču, a nie v jeho tvorbe. Pri niektorých citlivých pacientoch môže silné diuretikum (ako sú napr. plody borievky) spôsobiť ťažké poškodenie obličiek.

Močopudné, ale aj laxačné drogy zväčša spôsobujú aj prekrvenie malej panvy, preto sa nesmú podávať ťarchavým ženám.

Užívanie silných drog alebo nadmerného množstva ináč aj neškodných rastlín môže poškodiť aj zdravé obličky, pretože účinok väčšiny močopudných látok je založený na dráždení buniek obličkového tkaniva.

Močový piesok a močové kamene (urolitiáza – najčastejšie následok nevhodného stravovania, prekonaných zápalov, prípadne nedostatku vitamínu A), nemožno liečiť čajom „na rozpustenie kameňov“, pretože taký sa doteraz nepodarilo objaviť. Liečba závisí predovšetkým od príčiny, ktorá tvorbu kameňov vyvoláva. Vo všeobecnosti je dôležitá nedráždivá diéta s hojnosťou vitamínu A (napr. v mrkve). Odolnosť výstielky močových ciest zvyšuje aj hojný príjem prirodzeného vitamínu C (napr. v šípkovom čaji). Ak predsa len podávame močopudné čaje, robíme to preto, že uľahčujú vyplavovanie piesku a malých kamienkov. Pri vytvorení väčších konkrementov sa choroba môže vyliečiť len operáciou.

Močopudná čajovina: koreň ihlice tŕnistej (Radix ononidis – 250 g), petržlenu (Radix petroselini – 250 g), sladkého drievka (Radix liquiritiae – 250 g) a plody borievky (Fructus juniperi – 250 g) v rovnakom pomere.

Ako domáce diuretikum sa osvedčil čaj pripravený z vňatí prasličky (Herba equiseti), prietržníka (Herba herniariae), petržlenu (Herba petroselini), repíka (Herba agrimoniae), stavikrvu vtáčieho (Herba polygoni), vresu (Herba callunae), zádušníka (Herba glechomae), zlatobyle (Herba virgaureae). Urologiká.


Print Friendly, PDF & Email

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *