FYTOTERAPIA OČAMI LEKÁRA III.

od autora: | 6. júla 2021
zeleninové šťavy

Tráviace ústroje

Kazivosť chrupu strpčuje život väčšej časti obyvateľstva civilizovaného sveta. Zubný kaz oslabuje organizmus, je príčinou tráviacich ťažkostí a vstupnou bránou mnohých infekcií.

Naši predkovia spred tridsiatich generácií zubný kaz vôbec nepoznali. Bolesti zubov boli vtedy veľmi zriedkavé. Keby sa svedomite dodržiavala prevencia tejto najrozšírenejšej choroby civilizácie, mohli by sa aj dnešní ľudia pýšiť zdravými zubami. Pri predchádzaní zubnej kazivosti má veľkú úlohu stravovanie. Predovšetkým je potrebná hodnotná bielkovinová a vitamínová strava s dostatočným množstvom mlieka, surovej zeleniny a ovocia, ale aj čierneho plnozrnného chleba. Pravda, základy chrupu sa vytvárajú ešte pred narodením, preto treba už v ťarchavosti dodržiava zásady správneho stravovania. Dieťa po narodení má sa pridájať a musí včas dostať ovocné a zeleninové šťavy.

Vyvinutý chrup (okrem dostatočného prísunu správnych živín) musí vykonávať aj primeranú prácu. Hryzením (napr. surovej mrkvy) sa dokonale prekrví zubná dreň a zubné lôžko. Chrup je potom pevnejší a odolnejší proti rozkladným produktom baktérií. Pri fyziologickom žuvaní sa vylučuje viac slín a lepšie prebieha samočistenie zubnej skloviny. Tomu napomáhajú aj prirodzené ovocné kyseliny; preto odporúčame jedenie ukončiť surovým ovocím (napr. jablkami).

Sladkosti a biele pečivo treba obmedziť. Naproti tomu treba konzumovať viac celozrnných druhov chleba. Tým sa staráme nielen o chrup, ale aj o zdravie celého organizmu.

Pri infekciách ústnej dutiny a hltana robíme výplach záparmi silicových drog (napr. rumančeka a šalvie), ktoré pôsobia mierne dezinfekčne. Podľa potreby pridávame aj odvary trieslovinových častí rastlín (adstringenciá). Ak je zápal spojený s bolestivým dráždením, potom sú vhodné maceráty drog obsahujúcich slizovité látky (mucilaginóza). Správnou liečbou sa súčasne odstraňuje nepríjemný zápach z úst (dezoderanciá). Pri kombinácii jednotlivých drog lekár určuje vzájomný podiel podľa povahy zápalu (gargarizmá a stomatologiká).

Pri niektorých zápaloch ústnej dutiny a hltana je osvedčená zmes z koreňa alebo vňate kuklíka (Radix seu Herba caryophyllatae), listov šalvie (Folium salviae), mäty piepornej (Folium menthae piperitae), ibiša lekárskeho (Folium althaeae), vňate repíka (Herba agrimoniae) alebo černohlávka (Herba prunellae) a kvetov rumančeka (Flos chamomillae), spravidla v rovnakom pomere (a a) ako čaj i kloktadlo viackrát denne.

Z chorôb žalúdka a dvanástnika je častá tzv. vredová choroba žalúdka a dvanástnika. Je to vlastne ochorenie celého organizmu, zavinené prevažne nepravidelnou a nesprávnou životosprávou. Pri liečbe treba obnoviť normálny program dňa, rozdeliť ho na prácu i oddych s pravidelným prijímaním vhodnej nedráždivej stravy. Pritom treba zabrániť nervovým otrasom a napätiu, vylúčiť fajčenie, alkohol, zrnkovú kávu, … Popri medikamentóznej liečbe (pri nadbytku kyseliny) sa osvedčujú adstringentne pôsobiace drogy, v ktorých nie sú silice, napr. vňať nátržníka husieho (Herba anserinae). Hojivo pôsobí aj prilisovaná šťava z mrkvy.

Zlé trávenie liečime podľa toho, či je zavinené nedostatočnou žuvacou činnosťou, slabým vylučovaním tráviacich štiav, najmä žalúdočnej šťavy, fermentov podžalúdkovej žľazy, žlče, nedostatočnou prácou žalúdkových svalov, nedostatočnou peristaltikou čriev, … Podľa toho náhradne podávame chýbajúcu soľnú kyselinu, tráviace fermenty, príp. podporujeme ich lepšie vylučovanie. Vhodné sú na to horčinové drogy (amára). S obľubou sa pridávajú aj rastliny s éterickými olejmi (karminatíva).

Pretože za „nechutenstvom“ sa môžu skrývať vážne ochorenia (napr. psychické choroby, nádory tráviacich orgánov, …), bolo by riskantné podávať drogy bez predchádzajúceho lekárskeho vyšetrenia.

Pri nekomplikovanej nechuti do jedenia je možné užívať čajovinu zo zmesi – 1 diel koreňa archangeliky, 1 diel koreňa bedrovníka, 5 dielov vňate zemežlče a 3 diely listov mäty piepornej. Alebo 4 diely vňatí paliny pravej a zemežlče, 5 dielov sladkého oplodia pomaranča (kôry mandarínky), 3 diely listov vachty trojlistej a po 2 diely z koreňov puškvorca a horca.

Pohárik (1 dl) nesladeného čaju je potrebné vypiť pol hodiny pred jedením (3x denne: ráno, na poludnie a večer).

Proti nadúvaniu môže pomôcť zmes: 5 dielov vňate mäty piepornej a rumančekového kvetu, 2 diely feniklového plodu a po 4 diely koreňa ibiša lekárskeho a sladkého drievka.

Choroby pečene liečime podľa toho, čo je ich príčinou. Vo všeobecnosti možno povedať, že pri každej poruche pečeňových buniek je potrebné chrániť organizmus pred látkami, ktoré pôsobia na pečeň toxicky. To vyžaduje predovšetkým zákaz požívania alkoholu, ale aj liekov, ktoré obsahujú lieh ako rozpúšťadlo (napr. tinktúry a medicinálne vína). Popri cielenej medikamentóznej či hormonálnej liečbe je dôležitá aj správna výživa. Odporúčame nadbytok kvalitných bielkovín, ktoré obsahom metionínu, ale aj iných cenných aminokyselín, pôsobia blahodarne na regeneráciu pečeňového parenchýmu. Týmto podmienkam najlepšie vyhovuje mlieko, najmä v koncentrovanejšej forme: v podobe tvarohu. Vyžaduje sa i hojný prívod surového ovocia a zeleniny, a to najmä ľahko stráviteľných druhov, príp. v podobe surovej šťavy. Hodnotný je a dobré služby robí aj med, ktorý sa má častejšie užívať. Z rastlín sú v niektorých prípadoch užitočné najmä druhy, ktoré obsahujú horčiny.

Pacienti často zháňajú nejakú zázračnú rastlinu, ktorá by im pomohla od žlčových kameňov. Piesok a kamene žlčových ciest sa tvoria z rozličných príčin. Často je na vine prejedanie sa mastnými a ťažkými jedlami.

Pretože najväčší výskyt žlčových kameňov (cholelitiáza) je medzi tými, čo majú kaloricky najbohatšiu stravu a sa prejedajú, najúčinnejšou prevenciou je striedmosť v jedení a prijímaní živočíšnych (najmä prepálených) tukov. Je potrebné obmedziť aj konzumovanie žĺtkov, vnútorností, údenín, dezertov, presolených a veľmi korenených jedál. V kuchynskej príprave jedál je potrebné dať prednosť vareniu a duseniu pred pečením a vyprážaním.

Keďže pri tvorbe žlčových kameňov má dôležitú úlohu aj pohyb alebo stagnácia žlče (chole) v žlčníku a žlčových cestách, dobre pôsobia horčiny rastlín, ktoré tvorbu žlče nielen urýchľujú a zlepšujú jej odtok, ale aj upravujú jej zloženie. Takto účinkuje napr. šalát z mladých púpavových a čakankových listov a horkejšie druhy hlávkového šalátu.

Na správnu činnosť pečene a žlčníka (cholecystis) má vplyv aj celková životospráva. Aj tu najviac zaváži rovnováha medzi duševnou činnosťou a primeraným telesným pohybom.

Dodnes nepoznáme syntetický ani rastlinný liek, ktorý by konkrementy (kamene) v živom organizme mohol rozpustiť. Je možné schvaľovať podávanie žlčopudných čajov, aby sa urýchlilo odtekanie žlče zo žlčníka žlčových ciest a tým predišlo zrážaniu tuhých častíc. Pritom vypudzujeme aj drobné usadeniny, ktoré ešte prejdú žlčovými cestami. Popri žlčníkovej diéte používame žlčopudné rastliny (cholagogá).

Prírodná kombinácia čajoviny je z koreňov puškvorca (Radix calami aromatic), púpavy alebo čakanky (Radix taraxaci seu cichorii), z vňatí ľubovníka (Herba hyperici), repíka (Herba agrimoniae), paliny pravej (Herba absinthii), jablčníka (Herba marrubii), stavikrvu vtáčieho (Herba polygoni) a v menšej miere aj z chmeľových šištíc (Strobili lupuli) a plodov bedrovníka anízu (Fructus anisi vulgaris), príp. koriandru (Fructus coriandri). Odvar je potrebné piť teplý nalačno za pohárik, spravidla štvrť až pol hodiny pred jedením. Cholagogá.

Čaje nepomôžu tam, kde je nevyhnutný chirurgický zákrok pre uzáver žlčovodu, alebo kde sú kamene také veľké, že už nemôžu prejsť žlčovými cestami. Strácali by sme drahocenný čas a zanedbali by sme účinnú pomoc, keby sme prudký zápal žlčovodov alebo žlčníka liečili len drogami, bez účinných antibiotík.

Žltačka (ikterus) je vlastne len príznak ochorenia, nie choroba sama. Pri nej nemôže byť rovnaká liečba už aj preto, že vyvolávajúce príčiny sú celkom odlišné. Žltačka pri rozpade krvi (napr. u novorodencov) vzniká tým, že premenené krvné farbivo sa nestačí vylučovať pečeňou. Žltačka pri zápale pečene (tzv. infekčná žltačka) a pri zápale žlčových ciest vyžaduje dôkladnú protizápalovú liečbu, kým žltačka pri uzávere žlčových ciest (napr. kameňom) sa najčastejšie odstráni len operáciou.

Zapečenie (obstipácia) vo väčšine prípadov vzniká po opätovnom zadržiavaní a odďaľovaní stolice. Po čase sa tým otupuje prirodzené nutkanie k defekácii. Stolica sa zahusťuje, tvrdne a pri jej odchode (obyčajne vynútenom) vznikajú trhlinky a iné poranenia konečníka. Najčastejšie sa zapečenie vyskytuje medzi ľuďmi so sedavým zamestnaním, najmä u žien.

Pravidelné vyprázdňovanie stolice sa dá dosiahnuť úpravou životosprávy a vhodnou stravou, ktorá má obsahovať aj nestráviteľné časti, napr. plnozrnný chlieb, mrkva, kaleráb, kapusta, … Strava, ktorá neobsahuje buničinu (napr. sladkosti, prípravky z bielej múky) pôsobia opačne (zapeká).

Laxatívne čaje sú vhodnou doplňujúcou liečbou, kým sa stolica neupraví. Vhodne pôsobia aj sušené slivky, resp. voda, v ktorej sa krátko povarili. Dlhodobé podávanie laxatív pôsobí návyk a znižuje výživu organizmu. Ako preháňadlo môžeme použiť zmes: 4 diely krušinovej kôry (predpísaným spôsobom napustenej a potom usušenej) zmiešané s 1 dielom feniklových plodov a 2-2 dielmi lipového a bazového kvetu. Pije sa nesladený za šálku večer, príp. za pohárik aj ráno nalačno (z jednej dávky). Bežným preháňadlom je čaj zo sennových listov (Folium sennae), ktoré sa dajú kúpiť v lekárni.

Hemoroidy („zlatá žila“) je uzlovité rozšírenie konečníkových žíl. Na ich vznik vplýva dlhé sedenie a zapečenosť. Pri liečbe, okrem úpravy životosprávy a diéty, je potrebné dbať aj na dostatočný pohyb. Po pravidelnom vyprázdňovaní je potrebná toaleta konečníka (omývanie, príp. sedacie kúpele). To isté platí aj pri prevencii.

Z rastlín sa miestne osvedčili adstringentne pôsobiace, zmäkčujúce a dezinfekčné drogy. Na prípravu sedacích kúpeľov odporúčame zmes kvetu rumančeka (Flos chamomillae vulgaris) s kvetmi, príp. vňaťou nechtíka (Flos seu Herba calendulae), listami fialky voňavej (Folium violae odoratae) a vňaťami prasličky (Herba equiseti), repíka (Herba agrimoniae), hluchavky (Herba lamii), kostihoja (Herba symphyti).

Infekčné choroby tráviaceho traktu sú spravidla zavinené nehygienickým zaobchádzaním s potravinami a nápojmi. Proti nákaze v žalúdku bráni sa organizmus vracaním; proti nákaze v črevách zas tým, že zvýšeným vylučovaním črevných tekutín zrieďuje škodlivé látky a rýchlymi pohybmi (črevnou peristaltikou) ich čo najskôr z organizmu odsťaňuje. Urobili by sme chybu, keby sme v tomto štádiu dali chorému liek proti hnačke, pretože tým by sme zaplavili telo jedovatými odpadmi, ktoré by sa nemohli prirodzenou cestou odstrániť. Hnačky, ktoré sa stávajú neúčelnými a zbytočne ochudobňujú organizmus o tekutinu a minerálie, sa usilujeme obmedziť. Ak infekcia prechádza na pobrušnicu, črevné pohyby sa spomalia, až úplne zastavia. Podobný prípad býva aj pri zápale slepého čreva (správne červovitého výbežku slepého čreva). Ak by sme zas v takejto situácii vynucovali stolicu preháňadlami, mohli by sme stav chorého katastrofálne zhoršiť.

Nemožno jednoznačne povedať, či je pre chorého výhodnejšia hnačka (diarea) alebo zápcha (obstipácia), lebo okolnosti sa menia nielen pri rozličných chorobách, ale aj v priebehu toho istého ochorenia. Preto aj liečebné prostriedky musia byť rozličné.

Na tlmenie neúčelných hnačiek sa podávajú trieslovinové drogy (adstringenciá). Na zmiernenie dráždenia zapálenej sliznice pridávame slizovité látky (mucilaginóza). V takom prípade dobre pôsobia aj obľúbené hlienové polievky z obilnín. Pri bolestivých črevných kŕčoch, ktoré pri zápaloch tráviacich ústrojov zriedkakedy chýbajú, sú vhodné éterické oleje (ako spazmolytiká, príp. karminatíva), ktoré zlepšujú stav aj tým, že pôsobia mierne dezinfekčne (príp. antidiaroiká).

Proti črevným parazitom, rozšírenými najviac medzi deťmi, sa tiež používajú rastliny s éterickými olejmi, a to v kombinácii s horčinovými rastlinami (anthelmintiká). Aby sa parazity z tráviaceho traktu čím skôr vypudili, pridávajú sa laxačne účinkujúce drogy. Medzi najneškodnejšie, ale účinné prostriedky proti cudzopasníkom patrí kaša z rozdrvených tekvičných semien (Semen cucurbitae). Protiparazitné lieky zo šťavy z niektorých fikusov (Ficus glabrata, Ficus dolaria) rozpúšťajú povrchový kryt parazitov a tým umožňujú ich rozloženie tráviacimi fermentmi.

Zmes proti črevným parazitom: vratičové kvety (Flos tanaceti) s vňaťou zemežlče (Herba centaurii), paliny pravej (Herba absinthii), žihľavy (Herba urticae). Z pripraveného odvaru je potrebné vypiť 1 dcl ráno nalačno. Odvar nesladiť. Keďže väčšina protiparazitárnych drog (napr. aj vratič) pôsobí jedovato aj na ľudský organizmus, musí byť takáto liečba pod lekárskou kontrolou.

Hlavným preventívnym prostriedkom v boji proti črevným parazitom je úzkostlivé dodržiavanie osobnej čistoty, najmä čistoty rúk. Vajíčka parazitov sa prenášajú aj v špine za nechtami, preto je potrebné nechty nakrátko strihať. Dôležité je dokonalé umývanie potravín, ktoré sa podávajú surové (ovocie a koreňová zelenina).


Print Friendly, PDF & Email

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *