FYTOTERAPIA OČAMI LEKÁRA II.

od autora: | 22. júna 2021
metabolizmus

Látková premena – metabolizmus

Prejavom každej živej bunky je látková premena. Ľudský organizmus prijíma výživné, stavebné a pohonné látky spolu s rozpúšťadlom (najčastejšie vodou). Nepotrebné a škodlivé produkty vylučuje močom, stolicou, potením a dýchaním. Pri dýchaní prijíma potrebný kyslík.

Najrýchlejšia látková premena je v dorastajúcom organizme, najpomalšia v starobe. Rozdielna je aj výmena látok v rôznych tkanivách toho istého jedinca. Veľmi odlišný je aj metabolizmus v pokoji a pri námahe, ale aj pri bdení a počas spánku.

Poruchy v prijímaní potrebných látok sa môžu týkať množstva alebo kvality. V našich pomeroch veľmi často badáme nedostatočný príjem kvalitných bielkovín (mlieko, mliečne výrobky, nemastné mäso) a prejedanie sa sladkosťami, škrobovinami (biela múka, ryža, olúpané zemiaky, …). Nedostatočný príjem surového ovocia a zeleniny má za následok zníženú odolnosť voči infekciám, väčšiu náklonnosť na vápenatenie tepien a celkové oslabenie. Nadbytok živočíšnych tukov v potrave už len dovŕši nevhodnú stravu.

Látkovú premenu veľmi napomáha práca svalov. Vylučovanie odpadov a spaľovanie prebytočných tukov u tých, čo telesne pracujú alebo športujú, je oveľa rýchlejšie. Ľudia, ktorí majú sedavý spôsob života a iba málo fyzicky pracujú (duševní pracovníci, úradníci, jemní mechanici, …), sú veľmi náchylní na rôzne neduhy zavinené spomalenou látkovou premenou a nadmernou tučnotou.

Nie je dobré si myslieť, že neporiadky v stravovaní, ako aj následky zlenivenej, sedavej životosprávy, chronickej otravy nikotínom a všetky negatívne vplyvy moderného života hneď odstránia tzv. „jarné kúry“ liečivých čajov. Je potrebné zlepšiť celú životosprávu a potom aj „jarné kúry“ budú mať účinok.

Drogy, ktoré na zlepšenie látkovej premeny odporúčame, majú za cieľ zlepšiť trávenie, vylučovanie tráviacich fermentov a žlče. Preto sa odporúčajú najmä horčinové rastliny (amára). Na lepšie vylučovanie škodlivín močom sa podávajú močopudné drogy (diuretiká), príp. v kombinácii s potopudnými drogami (diaforetiká), pri ktorých sa predpokladá, že napomáhajú vylučovaniu škodlivín potom. Niekedy sa pridávajú aj drogy napomáhajúce vykašliavanie (expektoranciá).

Všetky látky, od ktorých očakávame urýchlenie látkovej premeny, sa súhrnne menujú metaboliká. Predtým sa hovorilo o bylinách na „čistenie krvi“ (tzv. hemokatartiká, depurtíva). Vychádzalo sa zo zjednodušenej predstavy, akoby sa krv pridaním nejakej látky dala očisťovať. Dnes vieme, že niečo také nie je možné. O úplnej neznalosti biochemických pochodov svedčí aj teória niektorých zahraničných „liečiteľov“, ktorí chcú „prepláchnuť“ krv ordinovaním veľkého množstva tekutín. Ale tý sa iba preťaží srdce a krvný obeh.

Odstraňovanie nepotrebných a škodlivých odpadov zabezpečujú najmä obličky. Preto je potrebné dbať, aby ich činnosť nebola narušená alkoholom alebo inými silne dráždivými látkami, príp. nadmerným užívaním niektorých protibolestivých tabletiek, ako je to často zvykom.

Skvalitnenie krvnej tekutiny je možné ovplyvniť prívodom ochranných látok zo surovej rastlinnej stravy. Hormonálna a nervová súhra sa dá zabezpečiť rozumnou životosprávou s pravidelným pohybom a otužovaním.

Čaj na zlepšenie metabolizmu obsahuje napr. vňať ľubovníka (Herba hyperici), myšieho chvosta (Herba millefolii), veroniky (Herba veronicae), vresu (Herba callunae), žihľavy (Herba urticae), potočnice (Herba nasturtii), koreň bedrovníka (Radix pimpinellae), koreň alebo list púpavy (Radix seu Folium taraxaci), mladé listy bazy čiernej (Folium sambuci), mätové listy (Folium menthae piperitae), príp. aj borievky (Fructus juniperi), väčšinou v rovnakom pomere vo forme odvaru, ktorý sa pije nesladený nalačno v množstve najviac pol litra za deň.

Cukrovka (diabetes mellitus) je choroba látkovej premeny, vyvolaná nedostatočným (alebo nijakým) vytváraním inzulínu v podžalúdkovej žľaze (pankrease), čím nastáva porucha v zužitkovaní cukru (glukózy). Najúčinnejšie je dodávať chýbajúci inzulín injekčne. Celkový stav pacienta často zlepšujú aj niektoré rastliny (antidiabetiká), ktoré zvyšujú zužitkovateľnosť glukózy. Ale inzulín nenahradia!!! Liečivé čaje sú pri cukrovke iba pomocným liekom a podávajú sa popri základnej liečbe inzulínom a príslušnej diéte. Neliečená alebo nedostatočne liečená cukrovka vedie k rýchlejšiemu vápenateniu tepien, alebo môže spôsobiť aj rozvrat vnútorného prostredia organizmu (tzv. diabetická kóma). Preto musí byť liečba pod kontrolou lekára.

Ako doplňujúca liečba cukrovky (popri základnej inzulínovej a diétnej liečbe) je aj táto kombinácia: listy brusnice (Folium vitis idaeae) alebo čučoriedky (Folium myrtilli), vňať jastrabiny (Herba galegae), žihľavy (Herba urticae) alebo potočnice (Herba nasturtii), korene omana (Radix inulae), púpavy (Radix taraxaci) alebo čakanky (Radix cichorii) a suché fazuľové struky bez semien (Fructus phaseoli sine semine). Odvar je potrebné piť nesladený nalačno asi 3 – 5 dcl za deň.

Nedostatok vitamínov (hypovitaminóza) sa pomerne často vyskytuje. Je prejavom nerozumného jednostranného stravovania. Avitaminóza (úplný nedostatok určitého vitamínu) sa u nás vyskytuje už len zriedkavo. Najčastejšie sú príznaky vitamínovej karencie v rodinách, kde sa konzumuje len mäsitá strava s nadbytkom tukov, sladkostí a produktov z bieleho pečiva. Tieto choroby by vôbec neboli, keby sa denne jedla surová zelenina a ovocie. Bežný sortiment možno spestriť mladými listami divorastúcich druhov, ako sú listy púpavy, čakanky, potočnice, žeruchy siatej, valeriánky poľnej, boráka, pľúcnika, … Pripravujú sa na rozličný spôsob. Najzdravšie sú surové s rastlinným olejom, podľa možnosti čerstvo trhané, aby obsahovali čo najviac vitamínu C. Ako špenát možno pripraviť mladé čerstvé listy žihľavy. Ak nie sú pri niektorých ochoreniach (napr. pri vredovej chorobe žalúdka a dvanástnika) zakázané, sú veľmi zdravé, najmä v zime, keď je malý výber čerstvej zeleniny, niektoré druhy koreninových zelenín, napr. sladká paprika, chren, cibuľa a najmä cesnak.

Tučnota (obesitas) predstavuje najčastejšiu poruchu látkovej premeny. U nás je miestami až 30% ľudí postihnutých tučnotou. Nadmerné ukladanie prebytočného tuku vzniká vtedy, keď je príjem potravy väčší ako výdaj energie prácou svalov a celkovým metabolizmom. Buď ide o prejedanie sa alebo pri normálnom jedení o nedostatočný pohyb. Tučnenie veľmi často zaviňujú nadmerne užívané mastnoty, sladkosti a škrobovité látky (najmä pokrmy z bielej múky). Pre veľké rozšírenie tučnoty si mnohí ani neuvedomujú, že toto chorobné zvýšenie telesnej váhy podlamuje zdravie a skracuje život. Tuční trpia na bolestivé zhybové ochorenia, pretože kostný aparát je stavaný na normálnu telesnú váhu a preťažením sa rýchlejšie opotrebúva. Mávajú aj choroby žlčníka a pečene. Predčasne im vápenatejú tepny a sú náchylní na rôzne ochorenia srdcovocievnej sústavy. Majú sklon na cukrovku. Rýchlo sa zadýchajú a sťažené dýchanie mávajú aj v pokoji. Ich pohyblivosť je obmedzená. Hneď sa unavia, čo má za následok ďaľšie obmedzovanie aktivity a pokračujúce tučnenie. Prerušiť tento začarovaný kruh je oveľa ťažšie, ako žiť striedmo a jesť s mierou.

Tučnota je poľutovaniahodný následok telesnej nečinnosti a nesprávneho stravovania. V liečbe je najdôležitejší hojný prívod sviežej listovej zelene a nesladkých druhov ovocia a zeleniny. Obilniny sa majú prijímať plnozrnné, aj to v obmedzenom množstve. Mliečna bielkovina (bez smotany a masla) robí pri odtučňovaní veľmi dobré služby, najmä v podobe kyslých mliečnych produktov a tvarohu. Veľmi dôležitý je pohyb, ktorý má byť zameraný na všetky svalové partie. Má sa však iba pomaly zvyšovať, aby nároky na srdcovú činnosť neboli odrazu príliš veľké. Najťažšie je premôcť počiatočnú lenivosť a odpor k pohybu. V cvičení je potom potrebné pravidelne pokračovať. Obnovenie normálneho stavu s odstránením nemohúcnosti a navrátením pocitu zdravia je najlepšou odmenou za vynaložené úsilie.

Čajové kúry na „odtučnenie“ samy osebe neznamenajú nijakú liečbu. Používajú sa preháňadlá (laxanciá). Ich účinok spočíva v tom, že väčšinou zabránia vstrebaniu väčšieho množstva živných látok z čreva. Ak aj spôsobia schudnutie, tak len za cenu fyzického zoslabnutia, pretože sa z čreva odplavia aj potrebné vitamíny a bielkoviny. Preto laxatívne čaje ordinujeme len obmedzene, ak je pacient zároveň zapečený.

Pretože v tučnote trpí aj funkcia žlčníka a pečene, opodstatnené sú drogy, ktoré napomáhajú ich lepšiu činnosť (cholagogá). Tým sa súčasne napomáha rýchlejšia látková premena v pečeni. Podávanie alkoholu pri odtučňovaní je nefyziologické, pretože zaťažuje aj tak veľmi namáhanú pečeň. Odporúčame nesladené ovocné šťavy, ktoré sú veľmi vhodné, pretože prívod vitamínov jej práve vtedy veľmi potrebný.

Dna, pakostnica (arthritis urica), predtým podagra, gicht, je spôsobená nadbytkom tvorby kyseliny močovej, ktorá sa v podobe solí (uráty) ukladá v kĺbových tkanivách ako následok poruchy v premene určitých látok (purínov). Prejavuje sa bolesťami kĺbov, podobnými reume (typickou pre dnu je bolesť palca na nohe), dnavým záchvatom, príp. aj postihnutím obličiek. Pri liečbe je účinný kolchicín, ktorý sa získava z jesienky. Dôležitá je diéta. Škodia vnútornosti, mladé mäso, mäsové polievky, strukoviny, dráždivé prípravy jedál, alkoholické nápoje a prejedanie sa. Aspoň 2x v týždni bezmäsité jedlá (obedy), večere vždy bez mäsa, najneskôr okolo 18:00 hodiny, lebo v noci sa kyselina močová viac usádza. Piť močopudné bylinné čaje. Antireumatiká.


Print Friendly, PDF & Email

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *