FYTOTERAPIA OČAMI LEKÁRA XII.

od autora: | 1. novembra 2021
tymian

NERVOVÉ PORUCHY

V životnom tempe moderného človeka je veľa zbytočného chvatu, náhlivosti a nepravidelnosti. To sú príčiny, ktoré často vyvolávajú nervové a duševné poruchy. Pravidelná, rozumná životospráva aj v „kozmickej rýchlosti“ dvadsiateho storočia môže zabežpečiť normálnu duševnú výkonnosť.

Duševnú prácu máme pravidelne striedať s telesnou (tzv. aktívny oddych). Bdenie sa má pravidelne striedať s dostatočne dlhým zdravým spánkom. Dodržiavanie pravidelnosti s vhodným fyziologickým poriadkom dňa – to je základ liečby funkčných nervových a psychických porúch. Prirodzene, je potrebné vylúčiť aj všetky jedy a škodliviny, najmä cigarety, alkohol, nadbytok zrnkovej kávy, … Popri pestrej škále moderných liečiv a úprave životosprávy má význam aj podporná liečba rastlinnými drogami.

Na nervové poruchy srdcovej a cievnej činnosti sa tradične predpisuje valeriánový koreň, prípadne v kombinácii so silicovými drogami na vzpruženie nervovej sústavy, a to: listy medovky (Folium melissae), rozmarínu (Folium rosmarini), vňať levandule (Herba levandulae), paliny dračej (Herba dracunculi), … Na uspokojenie podráždenej nervovej sústavy slúžia aj rastliny s obsahom horčín, napr. archangelika, chmeľ, srdcovník, … Obyčajne sa podávajú zmesi s predchádzajúcimi drogami. (Sedatíva, centrálne stimulanciá.)

Valeriánová zmes: 3 diely valeriánového koreňa, mätových a medovkových listov (Radix valerianae 300g, Folium menthae piperitae 300 g, Folium melissae 300 g) a 1 diel feniklových plodov – stlačených (Fructus foeniculi – compressus 100 g). Predpisuje sa ako nervínum a kardiakum.

Je potrebné vedieť, že pod „nervozitou“ sa môže skrývať závažnejšie ochorenie (napr. zvýšená činnosť štítnej žľazy) – správne zhodnotenie je preto vecou lekára.

Pri niektorých nervových bolestiach (napr. ischiase) sa používajú drogy s dráždivými účinkami. Ak ich necháme pôsobiť na kožu, vyvolajú jej prekrvenie, čím sa zlepší látková premena. Reflexne účinkujú aj na hlbšie uložené orgány. Vhodné sú pri niektorých chronických chorobách. Najužívanejší je chren, ale aj iné rastliny, ktoré majú väčší obsah éterických olejov (derivanciá).

Na zlepšenie nervovej činnosti sa dá pôsobiť cez citlivé kožné nervy aj vodoliečebnými procedúrami. Vhodné sú aj kúpele, do ktorých sa pridali drogy s éterickými olejmi (balneologiká).

Osviežujúco pôsobí v kúpeli voňavá zmes, v ktorej sú vňate pamajoránu (Herba origani) a materinej dúšky (Herba serpylli), šalviové (Folium slaviae) a mätové listy (Folium menthae). Každá droga po 250 g.

Takéto kúpanie nevplýva len na nervové zakončenia kože, ale veľmi dobre pôsobí aj psychicky. Človek sa v kúpeli, z ktorého sa vznášajú príjemné vône, aj uprostred zimy cíti ako na voňavej lesnej čistinke. Ale napr. kúpeľ s ihličinami môže vnímavým pacientom podráždiť, ba i poškodiť obličky (od terpentínového oleja, ktorý sa vstrebal cez kožu).

Moderná medicína sa neobmedzuje iba na liečenie chorôb, ale sa usiluje chorobám predchádzať. Len prevencia môže podstatne ozdraviť ľudstvo. Liečbou sa vždy nedajú napraviť všetky poruchy zdravia.

Tajomstvo zdravia je v dodržiavaní normálnej hygienickej životosprávy, pri správnom a striedmom stravovaní, dostatočnom pohybe na čerstvom vzduchu, primeranom pohybe a pri pravidelnom, dostatočne dlhom spánku. Zdravie narúšajú škodlivé zlozvyky (fajčenie, alkoholizmus, nadmerné pitie zrnkovej kávy a rôznych čajov, ako čínsky, ruský, indický, …).

Na upevnenie zdravia nám príroda poskytuje zdravú a výdatnú rastlinnú stravu a v živočíšnom organizme pretvorené rastlinné látky v podobe mlieka a medu.

Nie je možné vymenovať všetky rastliny používané v liečbe. Tým menej sa dajú vymenovať všetky indikácie a kontraindikácie rastlinnej liečby. Ale aj z toho, čo sme spomenuli, vidieť, že je potrebné najskôr správne odhaliť príčinu choroby, aby sa mohla nariadiť liečba zodpovedajúca prísnym požiadavkám modernej lekárskej vedy.

Podobná situácia mohla nastať aj v liečbe rastlinnými drogami. Nie je jedno, či fytoterapiu určí skutočný liečiteľ, ktorý odhalil príčinu ochorenia, alebo či chce rastlinnú liečbu skúšať laik, ktorý nemá prehľad ani v liečebných možnostiach a tým menej v diagnostike. Pretože u nás lekárske vyšetrenie aj liečba sú každému dostupné bez finančného zaťaženia, bolo by škoda experimentovať samoliečiteľstvom a skúšať, koľko organizmus vydrží.

Dnešná medicína má oveľa vyšší cieľ ako len liečiť. Chce, aby svet nepoznal choroby. Ešte sme veľmi vzdialení od tohto ideálu, ale poznáme už príčiny mnohých chorôb, a teda aj spôsob, ako im predísť.

Medzi najčastejšie príčiny poruchy zdravia stále ešte patrí nedostatočná hygienická úroveň obyvateľov. Väčšinu cievnych a srdcových chorôb má na svedomí nezdravá životospráva, nevhodné stravovanie, alkoholizmus a nikotizmus. Prejedanie tukmi živočíšneho pôvodu, škrobovinami a cukrom oproti nedostatku či úplnému hladovaniu po biologicky aktívnych látkach, vitamínoch sprevádza mnohých už od útleho detstva. V každodennej strave sme doteraz nedocenili dostatočné množstvo surovej rastlinnej potravy. Príroda nám k zdraviu ponúka oveľa viac, ako z nej doteraz berieme.

Moderný človek žije často v zbytočnom zhone. Vytyčuje si veľa ráz nevhodné ciele, za ktorými potom pachtí bez ohľadu na zdravie a duševnú rovnováhu. Obyčajne pritom stráca to, čomu hovoríme šťastie a radosť zo života.

Ak nechcem, aby život človeka bol živorením, musí odcudzený ľudský tvor nájsť svoje pravé miesto v prírode a musí sa konečne navrátiť k sebe samému.


Print Friendly, PDF & Email

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *