FYTOTERAPIA OČAMI LEKÁRA X.

od autora: | 4. októbra 2021
esenciálne oleje

KOZMETIKA

Je potrebné podotknúť, že lekár pod kozmetikou rozumie niečo iné, ako mnohé príslušníčky jemnejšieho pohlavia. Lekár si pod krásou predstavuje predovšetkým jedinca telesne a duševne harmonicky vyvinutého, na ktorom nie sú známky prekonanej alebo trvajúcej choroby. Krása a zdravie sú pojmy, ktoré sa vzájomne prekrývajú.

Z fyziologického hľadiska sa za krásu nepokladá napr. namaľované obočie alebo riasy, nafarbené pery alebo nalakované nechty.

Lekár vidí krásu v prirodzene sfarbených perách, v normálnej, prekrvenej, otužovanej pleti a v bystrom, optimistickom pohľade zdravého človeka.

Rastliny a ich výťažky (najmä éterické oleje) boli oddávna aj prostriedkami na skrášľovanie pleti (najmä ženskej). Podnes na to slúžia napr. rumanček a fenikel, ako aj pyštek obyčajný.

Najistejšia cesta ku kráse vedie však iným smerom. Na prvý pohľad poznať tých, čo nezdravo žijú, nevhodne sa stravujú, ale najmä tých, čo sa v noci nevyspia, fajčia a zdržiavajú sa v prostredí so skazeným vzduchom. Majú chorobnú farbu, uvädnutú kožu, kruhy pod očami a mdlý, vyhasnutý pohľad. Iste to nikomu na kráse nepridá!

Opäť je to spôsob života a stravovanie, čo najviac vplýva aj na vzhľad – teda aj na telesnú krásu. Pleť, ktorá má byť zdravo prekrvená a svieža, musí sa pravidelne otužovať (vzdušný kúpeľ, studené sprchy, primerané mierne slnenie). Aby najmä mladí ľudia nemali uhrovitú tvár (akné), nesmie byť v strave príliš mnoho živočíšnych tukov ani nadbytok bielej múky (biely chlieb, pečivo), sladkosti a dráždivých pokrmov (napr. údenín). Strava má obsahovať hodne sviežej surovej zeleniny a ovocia. Popredné miesto majú aj kvalitné kyslé mliečne prípravky (jogurt, cmar, kyslé mlieko – acidofilné), ktoré zlepšujú tráviacu činnosť a tým napomáhajú látkovú premenu. Zabráni sa tým hnilobným pochodom v hrubom čreve a zaplavovaniu organizmu jedovatými látkami.

Pravidelný pohyb (telesná práca, telocvik, turistika, …) je pre normálny organizmus samozrejmosťou. Aby však človek mal príjemný a príťažlivý vzhľad tváre, musí dbať aj na duševnú hygienu. Vľúdny pohľad, ochota, porozumenie a láska k ľuďom prežiaria a okrášlia každú bytosť.


Print Friendly, PDF & Email

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *