ÉTERICKÉ OLEJE (SILICE)

od autora: | 30. októbra 2020

Éterické oleje čiže silice sú silne aromatické, zväčša príjemne voňajúce, tekuté, prchavé látky, obsahujúce uhlík, vodík a kyslík. Vytvárajú sa v protoplazme rastlinných buniek, hromadia sa v osobitných bunkách, chlpoch alebo kanálikoch ako konečný produkt látkovej premeny, pravdepodobne s ochrannou alebo zásobnou úlohou. V priebehu vývoja rastliny sa ich obsah silne mení, kolíše, preto treba dodržiavať podmienky zberu a sušenia.

Pri obyčajnej (izbovej) teplote silice prchajú. Rastliny s obsahom silice treba preto sušiť pri nízkej teplote (nie na slnku, ale rýchlo) a drogy skladovať v zatvorených nádobách a nie dlho. Škodí im aj svetlo; silice na vzduchu a na svetle úplne alebo čiastočne tuhnú (živičnatejú).

Silice sú dôležitou technickou surovinou napr. pri výrobe voňaviek, mydiel, likérov, … Široké je aj ich liečebné použitie. Možno ich používať ako prostriedky upravujúce chuť a vôňu liečivých prípravkov, ako prísady do kúpeľov a inhalácií, ale najmä do rozličných mazadiel, vyvolávajúcich zvýšené prekrvenie pokožky. Užívajú sa aj vnútorne, napr. pri nadúvaní, kolikách, pri kŕčoch hladkého svalstva a na dezinfekciu.

Rastliny s obsahom silice sa často nazývajú aromatické. Ich vôňa alebo zápach je dôležitým poznávacím znamením drog.

Silicové drogy sú napr. feniklové plody, rumančekové úbory, levanduľové kvety, vňať materinej dúšky, medovkové listy, omanový koreň, podzemok puškvorca, …

Blízky vzťah k éterickým olejom svojou úlohou v rastlinách majú živice. Sú to látky, ktoré vylučujú niektoré rastliny buď samovoľne, alebo po poranení. Príbuzné gumoživice obsahujú väčšie množstvo gumy alebo slizu, v ktorom je živica jemne rozptýlená (emulgovaná, ako napr. tuk v mlieku). Z nich je známa napr. myrha. Tekuté živice sa volajú balzamy; živica je v nich najčastejšie rozpustená v silici (napr. terpentínový balzam, v ktorom je v silici, v terpentíne, rozpustená živica kolofónia).

Živicové látky sa používajú zväčša na technické účely: na výrobu tmelov, lakov, …, vo farmaceutickej praxi hlavne ako prísada do masti. Dnes sa využívajú živice umelé (bakelit, futurit, …).


Print Friendly, PDF & Email

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *