BETONIKA LEKÁRSKA

od autora: | 19. mája 2020
Betonica officinalis

Bukvice lékarska – Echte Betonie – Orvosi tisztesfue

Ľudovo: bukvica, bukovica, betonia, babin zub, červený čistec

Je trváca bylina z čeľade hluchavkovitých (Lamiaceae), predtým pyskatých (Labiatae) s krátkym podzemkom a dlhostopkatými srdcovitými prízemnými listami. Má 20 – 80 cm vysokú priamu byľ, v hornej polovici bezlistú, a purpurové kvety.

Kvitne od júla do augusta.

Je medonosná.

Rastie na horských lúkach, v listnatých lesoch, medzi krovím na brehoch riek a potokov, …

Zbierame kvitnúcu vňať alebo len prízemné listy. Sušíme v tenkých vrstvách prirodzeným teplom; obracať nie je potrebné. Pri uschovávaní a manipulácii s vňaťou je potrebné si dávať pozor lebo suché kvety pichajú.

Je bez pachu, horkasto trpkej chuti.

Obsahuje triesloviny, slabo účinné betainy (betonicín, stachydrin a turicín), horčiny, éterický olej, cholín a iné látky.

Používa sa pri chorobách dýchacích ciest (najmä pri záchvatoch prieduškovej astmy), pri zápaloch močových ústrojov, pri nervových poruchách (padúcnica, čiže zrádnik, …), pri katare žalúdka a čriev; s vňaťou černohlávka, myšieho chvosta, nátržníka husieho, valeriány, prípadne aj s plodmi bazy čiernej uplatňujúce sa pri bolestiach v krížoch a pohybových orgánoch. Pomáha pri látkovej premene. S kvetom prvosienky (nazývanej v starých herbároch aj biela bukvica) slúžila aj proti porážke (mŕtvici) a obklad z listov, oparených vodou, prikladali na opuchliny a pomliaždeniny.

! Nezamieňať s príbuzným rodom Stachys (čistec), ktorý má viac druhov. Z nich Stachys recta (čistec rovný, čiste přímy) poskytuje liečivú vňať Herba sideritidis, používanú na tzv. čistenie krvi alebo zvonka na omývanie chorých detí (pri tzv. zočine) !

Poznámka:

Ako liečivo sa prv používal (do žalúdočných balzamov a rozličných domácich liečiv) aj koreň (Radix betonicae), vyvolávajúci vracanie a hnačku (čerstvý odporne zapácha). Inak rastlinu kedysi veľmi chválili. Keď Rimania chceli niekomu zalichotiť, povedali: Tu pluribus virtutibus praeditus es quam betonica (obdarený si mnohými dobrými vlastnosťami ako betonika). A v Taliansku neskôr vzniklo príslovie: Venda la tonica e compra la betonica (predaj kabát a kúp si betoniku). Ľudový názov biela betonika patrí veronike lekárskej. Pod menom Betonica alba v starých herbároch označujú prvosienku.

Droga: vňať, list.

Zber:

  • Herba – vňať (júl – august)

Vlastnosti: adstringens, antiastmatikum, sedatívum


Print Friendly, PDF & Email

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *