BENEDIKT LEKÁRSKY

od autora: | 15. mája 2020
Cnicus benedictus

Benedikt lékařský – Kardobenedikte – Benedekfue

Ľudovo: benedikt, kardusbenedykt, ostropes, bodliak požehnaný

Je jednoročná bylina z čeľade astrovitých (Asteraceae), predtým úborovitých (Compositae) s červenohnedým podzemkom, bodliakovitého tvaru, chlpatá. Má 30 – 60 cm vysokú rozkonárenú byľ a páperisté žlté kvety. Prízemné i byľové listy sú na vrchole a výkrojkoch ostnaté. Plod je štetinatá nažka.

Kvitne od mája do septembra.

Má veľmi horkú chuť a silný korenistý pach.

Darí sa mu vo vápnitej, mierne vlhkej pôde na slnečnej strane. Semená vysievame postupne (v intervaloch) včaššie na jar do riadkov 30 – 50 cm od seba vzdialených, aby rastlina mala dosť svetla a nepoliehala. Plejeme, kým porast nezmohutnie, a okopávame aj po zbere. U nás je šľachtený.

Zbierame vňať (list), a to viac ráz do roka. Najskôr odrežeme len prízemné listy vo výške asi 5 – 10 cm nad zemou, podľa toho, aké dlhé stopky majú a či nie sú znečistené; neskôr režeme i byľové listy a napokon (pri poslednom ročnom zbere) aj byľové vŕšky s kvetmii, ktoré s listami nesmieme pomiešať. Najmohutnejšie kusy necháme vykvitnúť na semeno. Keď plody dozrejú, odtŕhame celé hlávky. Sušíme v tenkých vrstvách pri teplote do 30 stupňov Celzia oddelene, lebo rastlina je horká a za čerstva lepkavá. Celú bylinu nie je dobré zbierať a sušiť, lebo os aj stopky sú veľmi silné a mäsité, preto schnú veľmi pomaly. Uschovávame dobre uzavreté a chránime pred svetlom a vlhkom.

Bez pachu, veľmi horkej chuti.

Obsahuje laktónovú horčinu knicín, ktorá má azulénovú štruktúru, trieslovinu, sliz, éterický olej a iné látky.

Používa sa v lekárnictve a likérnictve. Podporuje trávenie, povzbudzuje nervovú činnosť, pomáha pri látkovej premene. Používa sa pri chorobne zvýšenej telesnej teplote a spolu s vňaťou paliny pravej, čakanky a myšieho chvosta pri nechutenstve osôb s chorým žalúdkom a črevami; vo forme medicinálneho vína aj pri rekonvalescencii.

Účinkuje aj antibioticky, pôsobí na niektoré choroby, vyvolané vírusmi (herpes – opar), a zvyšuje vylučovanie kyseliny močovej, takže ho možno použiť aj pri dne, reume, … ale len ak nie sú napadnuté obličky! Vo väčších dávkach vyvoláva vracanie.

Zvonka (najmä šťava z čerstvých listov) urýchľuje hojenie rán, vyrážok, …

Poznámka: Pri manipulácii s rastlinou odporúčame vziať si rukavice, lebo pichá a zanecháva na rukách horkosť. Suchá rastlina dráždi v hrdle, nose a v očiach.

! Nezamieňať s bodliakovitou 1 – 2 ročnou bylinou silybum mariánske (Silybum marianum, ostropestřec mariánsky), ktorého semeno zvyšuje tvorbu žlče a má aj antipyretické účinky !

Droga: vňať

Zber:

  • Folium – list (máj – august)
  • Herba – vňať (september – október)

Vlastnosti: amárum, roborans, antiflogistikum, hemostyptikum


Print Friendly, PDF & Email

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *