BEDROVNÍK

od autora: | 12. mája 2020

BEDROVNÍK ANÍZ

Pimpinella anisum

Bedrník aníz – Anis – Ánizs

Ľudovo: aníz, anyž, bederník anyžový

Je jednoročná bylina z čeľad mrkvovitých (Daucaceae), predtým okolíkatých (Umbelliferae) s vretenovitým koreňom. Má 30 – 60 sm vysokú, priamu, rozkonárenú, dutú, jemne ryhovanú byľ s pošvovitými listami trojakého taru a biele kvety v okolíkoch. Plod je hruškovitá alebo vajcovitá dvojnažka hnedožltej až zelenohnedej farby. Kvitne od júna do augusta. Príjemne vonia. Medonosná.

Darí sa mu v ľahšej, piesočnatohlinitej, dostatočne vápnitej pôde na slnečnej, proti vetrom chránenej strane. Semená vysievame na jar (v marci alebo v apríli). Vyrastá pomaly za tepla (neznáša mrazy). Najskôr tvorí ružicu prízemných listov, neskôr byľ; vtedy je potrebné rastlinu viac ráz vypliesť a poliať.

Zbierame plody postupne, keď dostávajú sivozelenú farbu (v júli alebo v auguste), teda pred dozretím, lebo hneď opadávajú. Opatrne žneme, viažeme do snopov a necháme dozrieť. Po 1 – 2 týždňoch sa mláti. Sušíme pozorne pri teplote do 35 stupňov Celzia (silica). Uschovávame dobre uzavreté a chránime pred svetlom, vlhkom, hmyzom a myšami.

Má aromatický pach a sladkastú, silno korenistú chuť. Musí obsahovať aspoň 1,5% silice. Používa sa mierne stlačená.

Obsahuje éterický olej (hlavná zložka anetol), mastný olej, sliz, proteíny, cukor, cholín, …

Používa sa v lekarníctve, v likérnictve, cukrárstve, v domácnostiach ako korenie. Je súčasťou liekopisnej prsnej čajoviny a iných liečivých prípravkov. Podporuje vylučovanie žliaz. Používa sa pri poruchách trávenia (najmä u detí), pri kašli a dojčiacim matkám pri nedostatočnej tvorbe mlieka.

! Nezamieňať s plodmi jedovatého bolehlavu škvrnitého (Conium maculatum, bolehlav plamatý), ktoré sa v rastline nesmú vyskytovať; obsahujú prudký jed koniín !

Poznámka:

K mrkvovitým patrí aj rozpuk jedovatý (Cicuta virosa, rozpuk jízlivý), často zamieňaný s bolehlavom. Odvar z podzemku používali zvonka na kožné plesne a iné kožné vyrážky. Prudko jedovatý, otrava môže zapríčiniť smrť! Rastlina otrávi aj vodu, kde sa nachádza!!

Droga: plod

Zber:

  • Fructus – plod (júl – august)

Vlastnosti: karminatívum, expektorans, laktagogum, chuťové a vôňové korigens


BEDROVNÍK LOMIKAMEŇOVÝ

Pimpinela saxifraga – Bedrník obecný – Kleine Bibernell – Foelditoemjén

Ľudovo: lomikameň, bedernica, bedrníček, trebník, sladká zelina

BEDROVNÍK VÄČŠÍ

Pimpinella major

Bedrník větší

Ľudovo: bederník veľký

Sú trváce byliny z čeľade mrkvovitých (Daucaceae), predtým okolíkatých (Umbelliferae), s vretenovitým, nepríjemne zapáchajúcim podzemkom. Bedrovník lomikameňový je menší: má 20 – 60 cm vysokú, priamu, rozkonárenú, valcovitú, jemne ryhovanú páperistú byľ a biele, prípadne červenkasté kvety v okolíkoch; bedrovník väčší má byľ až 1 m vysokú, väčšinou ostrohrannú, dutú.

Kvitnú od júna do októbra.

Rastú na lúkach a pašienkach. Bedrovník lomikameňový viac aj na medziach, stráňach a v riedkych lesoch. Darí sa im najlepšie vo vápnitej pôde. Rozmnožujeme ich semenami alebo delením trsov.

Zbierame podzemok s koreňmi, prípadne aj kvitnúcu vňať. Koreň zo starších rastlín zbierame na jar (v marci až v apríli), z mladších v jeseni (v septembri až v októbri). Koreň rýchlo umývame, inak nasiakne vodou a silica z neho vyprchá. Sušíme pri teplote do 35 stupňov Celzia (silica). Uschovávame uzavreté nad kysličníkom vápenatým a chránime pred svetlom.

Má korenistý pach a ostrú, páliacu chuť.

Obsahuje éterický olej (hlavné zložky laktóny a kumaríny), furokumarín pimpinellín, triesloviny, saponín, …

Používa sa pri kašli a zachrípnutí, pri poruchách trávenia aj pri hnačke, pri chorobách močových ústrojov. Pomáha pri látkovej premene.

! Nezamieňať s inými, podobnými mrkvovitými rastlinami (ani časť sa nesmie v rastline nachádzať) !

Poznámka:

Práca s rastlinami, ktoré obsahujú furokumaríny, účinkami svetla môže vyvolať ochorenie kože – fotodermatózu. Okrem bedrovníka sú to napr. archangelika, boľševník, ligurček, parasca, pastrnák, petržlen, zeler, ruta, … ľubovník bodkovaný.

Droga: koreň

Zber:

  • Radix – koreň (marec – apríl, september – október)
  • Herba – vňať (jún – august)

Vlastnosti: stomachikum, expektorans, diuretikum


Print Friendly, PDF & Email

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *