BAZALKA PRAVÁ

od autora: | 7. mája 2020
Ocimum basilicum

Bazalka pravá – Fieberklee (Bitterklee) – Keserue vidrafue

Ľudovo: bazalka, basilika, bazalienka

Je jednoročná kríčkovitá bylina z čeľade hluchavkovitých (Lamiaceae), predtým pyskatých (Labiatae). Má 30 – 40 cm vysoké štvorhranné krehké byle s vajcovito-kopijovitými listami, vyššie prechádzajúcimi do listenov a biele, prípadne žltobiele alebo červené kvety. Plody sú čiernohnedé tvrdky.

Kvitne od júna do septembra.

Celá rastlina príjemne vonia. Je veľmi medonosná.

Darí sa jej v kyprej, humóznej, nie príliš suchej pôde na slnečnej strane. Semená vysievame skoršie z jari (v marci až v apríli) do debničiek alebo do poloteplého pareniska, ľahko prihodíme zeminou a pritlačíme. Klíčia za 10 – 14 dní. Rastliny presádzame do pôdy až keď zosilnejú a nehrozia mrazy (lebo ich neznesú), a to aj 2 – 4 priesady do jedného hniezda, aby bola lepšia úroda. Dobre je ich predtým ešte otužovať. Hnojíme i polievame opatrne, t. j. nie príliš, aby sa neznížil obsah éterického oleja. Slabší tieň je im na prospech. Choroby a škodcovia spôsobujú škvrnitosť a vädnutie listov, zahnívanie bylí pred rozkvitnutím, …

Veľkolistá odroda je u nás šľachtená.

Zbierame vňať na začiatku kvitnutia, a to aj 2 – 3 krát do roka. Vňať režeme vo výške najviac 30 cm od vrchu, aby mohla znovu vyrásť. Napokon môžeme vytrhať aj celé rastliny (s koreňmi) a dobre očistené usušiť. Sušíme hneď pozorne pri teplote do 35 stupňov Celzia (silica) v tenkých vrstvách, lebo sa ľahko zaparí. Uschovávame dobre uzavretú a chránime pred svetlom a vlhkom.

Je aromatická, korenistej chuti.

Obsahuje éterický olej (hlavná zložka metylchavikol), triesloviny a iné látky.

Používa sa najmä kvôli silici, ktorá sa používa vo voňavkárstve; do aromatických kadidiel (tzv. františky); v domácnostiach ako náhrada za čierne korenie, … Je vhodná aj pri nadmernom tvorení plynov v tráviacom trakte, čiže nadúvaní (vetroch) a zvonku s vňaťou pastierskej kapsičky na omývanie zaparených miest na koži (intertrigo).

Poznámka: K hluchavkovitým patrí aj balota čierna (Ballota nigra, měrnice černá), ľudovo šedivka, čierny jablčník. Je to trváca bylina s červenofialovými, niekedy bielymi kvetmi, burina, ktorej listy pri stlačení odporne zapáchajú. Vňať používali v čaji proti hystérii a na obklady pri dne (arthritis urica, pakostnica).

Droga: vňať, list

Zber:

  • Herba – vňať (jún – august)

Vlastnosti: aromatikum, karminatívum, mierne antiseptikum


Print Friendly, PDF & Email

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *