BAZA ČIERNA

od autora: | 5. mája 2020
Sambucus nigra

(Bez) chebdí – Zwergholunder – Foeldibodza

Ľudovo: čierna baza, psia baza, bez, biedza, pánbožkova apatieka

Je ker alebo strom z čeľade zemolezovitých (Loniceraceae, predtým Caprifoliaceae), 5 – 10 m vysoký s charakteristicky páchnucími žltobielymi kvetmi v plochých vrcholíkoch. Plody sú čierne lesklé kôstkovice s modročervenou šťavou (v Česku „bezinky“, na Morave „kozičky“).

Kvitne od mája do júla.

Rastie medzi krovím, na okraji lesov a hájov, pri plotoch, okolo stavenísk, na rumoviskách, …

Pestuje sa vysadzovaním v záhradách a parkoch. Darí sa jej všade, ale najlepšie vo vlhkej humóznej pôde.

Zbierame kvety, a to celé súkvetie s krátkou stopkou alebo bez stopky, prípadne aj zrelé plody so stopkou alebo bez nej a mladé listy so stopkami, keď začínajú nadobúdať tvar. Kvety odrezávame v suchom počasí a pozorne sušíme zavesené za hlavnú stopku na motúz; na zachytenie odpadávajúcich kvetov podložíme biely papier; alebo rozložené bez stopiek (ktoré v tomto prípade hneď po zbere poodtŕhame) v tenkých vrstvách pri teplote do 45 stupňov Celzia. Schnú pomaly. Uschovávame dobre uzavreté a chránime pred svetlom a vlhkom.

Má svoj osobitný pach a slizovito škrabľavú chuť.

Obsahuje glykozidy sambunigrín a rutín, éterický olej (hlavná zložka terpény), sliz, živicu, cukry, pektín, cholín, v plodoch najmä glykozidické farbivá, organické kyseliny, vitamíny a iné látky.

Používa sa v lekárnictve, potravinárstve, … Kvet je súčasťou liekopisnej preháňavej čajoviny a iných prípravkov, ináč ako domáce liečivo pri chorobách z prechladnutia – zvyšuje potenie a znižuje horúčku. Mladé listy – výhonky sa používajú pri jarných kúrach, ktoré pomáhajú pri látkovej premene. Šťava, prípadne lekvár z plodov dobre pôsobí pri neuralgii, zavárané plody s vodou dávajú osviežujúci chladiaci nápoj.

! Rastlina je vo väčších dávkach jedovatá. Nezamieňať s ostatnými druhmi bazy, ani s podobnými kvetmi a plodmi iných rastlín !

Droga: kvet, plod, list

Zber:

  • Folium – list (marec – apríl)
  • Flos (Flores) – kvet (máj – jún)
  • Fructus – plod (august – september)

Vlastnosti: diaforetikum, diuretikum, antineuralgikum, mierne laxans


CHUTNÁ MOČOPUDNÁ LIMONÁDA

  • 5 veľkých bazových kvetov
  • 1/2 kg kryštálového cukru
  • 1 pokrájaný citrón

Vložíme do 5 litrového pohára, zalejeme až po vrch vodou, uzatvoríme zaváracím papierom, necháme 8 dní na slnku a precedíme do fliaš. Je potrebné ju však v krátkom čase spotrebovať.

Zber:

  • Folium – list (marec – apríl)
  • Flos (Flores) – kvet (máj – jún)
  • Fructus – plod (august – september)

Print Friendly, PDF & Email

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *