ARNIKA HORSKÁ

od autora: | 28. apríla 2020
Arnica montana

Prha arnika – Bergwohlverleih – Arnika

Ľudovo: arnika, prha kozia, matonica, prhošiak, smotanica, vredová zelina, závratový koreň, hornica hnojivá

Je trváca bylina z čeľade astrovitých (Asteraceae), predtým úborovitých (Compositae) s dlhým viac menej plazivým podzemkom a ružicou prízemných listov. Má 20 – 50 cm vysokú jednoduchú byľ s odstávajúcimi pármi sediacich, pozdĺžne žilkovaných listov a pomarančovožlté úbory kvetov. Plody sú chocholcovité nažky. Kvitne od júna do augusta. Celá rastlina slabo vonia.

Vyskytuje sa zriedkavo na horských lúkach a pašienkach.

Darí sa jej na vlhkej rašelinovej pôde s chladným podnebím. Rozmnožujeme ju semenami (čerstvými plodmi), ktoré vysievame spravidla spolu s trávnymi (asi v pomere 1:3) koncom leta do zoranej voľnej pôdy, alebo odrezkami podzemka. Zle znáša vápno. Vhodná je pre vyššie polohy s dostatkom slnka.

Zbierame podzemok s koreňmi, kvety, prípadne aj kvitnúcu vňať, alebo len listy. Podzemné časti zbierame spravidla v jeseni. Kvetný úbor zbierame buď celý alebo len kvety bez lôžka a zákrovu na začiatku kvitnutia. Sušíme hlavne umelým teplom, kvety rýchlo pri teplote 40 – 45 stupňov Celzia, aby si zachovali pôvodnú farbu; korene sušíme pri teplote do 70 stupňov Celzia. Uschovávame dobre uzavretú a chránime pred svetlom a vlhkom.

Je slabo aromatická, horkej chuti.

Obsahuje horčiny, éterický olej (hlavná zložka chinóny), triesloviny, inulín, cholín, v kvetoch najmä arnikový flavón a iné látky.

Používa sa v lekárnictve, zvonka na mazanie a obklady na ťažko sa hojace rany, odreniny, opuchliny, …, ako aj pri bolestiach pohybového ústrojenstva.

! Vnútorne je vo väčších dávkach jedovatá. Nezamieňať s inými astrovitými rastlinami, ktorých čiastky nesmú byť v liečive prítomné. Podzemok vyvoláva podráždenie sliznice !

V Česku je chránená.

Droga: koreň, kvet, list, vňať.

Zber:

  • Flos (Flores) – kvet (jún – august)
  • Radix – koreň (september – október)

Vlastnosti: antiflogistikum, kožné dezinficiens, antireumatikum


Print Friendly, PDF & Email

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *