ARCHANGELIKA LEKÁRSKA

od autora: | 24. apríla 2020
Archangelica officinalis

Andělika lékařská – Echter Eibisch – Orvosi angyélika

Ľudovo: angelika, angelika pravá, angelika väčšia, anjelský koreň, svätodušný koreň, janoklík, vybolen

Je dvojročná alebo trváca bylina z čeľade mrkvovitých (Daucaceae), predtým okolíkatých (Umbelliferae) s krátkym, hrubým mohutným mnohohlavým voňavým koreňom. Má viac ako 1 m vysokú priamu dutú, jemne ryhovanú, naspodku červenkastú byľ s veľkými 2-3 krát perovito delenými listami a žltkasté alebo zelenkastobiele kvety v bohatých okolíkoch. Plody sú vajcovité dvojnažky.

Kvitne od júla do augusta, je medonosná.

Rastie dosť zriedkavo vo vyšších polohách na vlhkých, zväčša chránených miestach, najmä popri potokoch.

Darí sa jej v hlbokej ľahšej a dostatočne vlhkej pôde. Rozmnožujeme ju väčšinou čerstvými semenami, lebo v krátkom čase strácajú klíčivosť. Vysievame ich v jesenných mesiacoch, aby premrzli. U nás je šľachtená.

Zbierame koreň aj s podzemkom, prípadne aj vňať, mladé listy, kvety a plody. Korene vykopávame opatrne v druhom až treťom roku rastu, lebo neskôr drevnatejú. Sušíme vo zväzkoch – najlepšie aj s časťou byle, ktorú potom odrežeme – pri teplote do 35 stupňov Celzia (silicová droga) a dosušujeme nad kysličníkom vápenatým. Uschovávame dobre uzatvorené a chránime pred vlhkom, hmyzom a myšami. Rastliny, z ktorých chceme zbierať koreň, nesmieme nechať dozrieť na semeno.

Má korenistý pach a horkú chuť.

Obsahuje éterický olej (hlavná zložka sú terpény), horčinu, triesloviny, živicu, furokumaríny, organické kyseliny a iné látky.

Používa sa v lekárnictve, likérnictve, cukrovárstve, … Podporuje a reguluje trávenie, povzbudzuje nervovú činnosť, pôsobí aj močopudne a potopudne, používa sa pri látkovej premene.

!!! Čerstvý koreň a čerstvá šťava z bylí spôsobujú alergikom na slnku vyrážky. Je to pre vplyv furokumarínov (bedrovník lomikameňový). Existuje aj angelika lesná a iné mrkvovité rastliny, ktoré sú podobne archangelike lekárskej, ale sú menšie. Niektoré sú jedovaté! !!!

Droga: koreň, vňať, list, plod.

Zber:

  • Folium – list (máj – jún)
  • Herba – vňať (júl – august)
  • Radix – koreň (september – október)

Vlastnosti: aromatické amárumstomachikum


Print Friendly, PDF & Email

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *